top of page

½ peněz na marketing už dnes podnikatelé tratit nemusí

Dá se dnes marketing dělat efektivněji než v dobách jeho prvních pionýrů přelomu 19. a 20. století, kteří slovy amerického podnikatele Johna Wanamakera polovinu investice vždycky ztratili?

Podle vyjádření Lenky Hlavaté, jednatelky společnosti HP N Media, člen skupiny HPCG, pro server Podnikatel.cz, technologie včetně marketingových nástrojů od doby Johna Wanamakera značně pokročily. Dalo by se říci o několik světelných let. V marketingu lze dnes změřit v podstatě všechno.

Nejsnáze měřitelné jsou on-line kampaně, sofistikovanější měřící metody se používají u kampaní v tisku nebo v outdooru. Změřit je ale možné i ryze imageovou kampaň, takže efektivita prostředků vynaložených na propagaci jde poměrně spolehlivě vyhodnotit. Všechno ovšem zůstává otázkou peněz a času.

„Aby bylo možné udělat kvalitní kampaň a změřit její přínos, je potřeba nezanedbat plánování, stanovit si ukazatele, které mě zajímají, a zjistit jejich hodnoty na začátku,“ uvedla Hlavatá. „Po skončení kampaně pak vzít nové hodnoty stejných ukazatelů a porovnat je s původními. Tak zjistíme rozdíl a můžeme zhodnotit, zda kampaň splnila naše očekávání. Můžeme tak například konstatovat, že u jednoho z našich klientů přinesla roční cílevědomá marketingová práce zvýšení tržního podílu o 60 %,“ dodala.

Řada firem ale přípravnou fázi kampaně podceňuje nebo není ochotna investovat do kvalitního změření například výchozího stavu a raději se spoléhá na intuici. Takže i přes veškeré možnosti zjistit výkonnost marketingových kampaní, které dnešní doba nabízí, se i dnes paradoxně stává, že polovina peněz investovaná do marketingu je vyhozená z okna. Problém je podle Wanamakera v tom, že nikdy nevíte, která.

bottom of page